×
Sandler Training Polska jest myślami z naszymi klientami oraz ich rodzinami i firmami, na które wpłynął COVID-19. Jesteśmy w pełni zaangażowani we współpracę z Wami, aby pomóc Wam i Waszym firmom w tym niezwykłym czasie. Organizacja Sandler Training Polska jest otwarta, ale działa zdalnie, czyli zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia. Wszystko to, aby pomóc „spłaszczyć krzywą” rozprzestrzeniania się wirusa. Jesteśmy tu dla Was i naszej społeczności. Nie wahajcie się zadzwonić lub napisać do nas e-mail, aby porozmawiać o swoich wątpliwościach. Życzymy zdrowia i bezpieczeństwa Waszym rodzinom, zespołom i klientom.
Skip to main content
Warsaw | Twarowski Posmyk Sales Institute
 

Ta witryna stosuje pliki cookies oraz podobne technologie w celach dostosowania naszych usług do potrzeb internautów oraz optymalizacji działań marketingowych. Istnieje możliwość zmiany ustawienia plików cookies w Twojej przeglądarce internetowej.

Spotkania Absolwentów Sandlera

Cykliczne spotkania networkingowe dedykowane absolwentom i uczestnikom szkoleń Sandler Training oraz sympatykom metody Sandlera

Zapisz się !

Zapraszamy serdecznie na kolejne z cyklu networkingowych spotkań dla absolwentów warsztatów sprzedażowych Sandler Training. To świetny sposób, by rozszerzyć sieć swoich kontaktów i dzielić się doświadczeniami biznesowymi. Uczestnicy bardzo chętnie dają sobie rekomendacje, inspirują się nawzajem i wzajemnie wspomagają swoje biznesy.

Gościem najbliższego spotkania będzie Tomasz Włastowski, Commercial Sales Manager w AMD a tematem: "Kod dostępu do systemu czyli procesy myślowe dużych organizacji". Podczas spotkania zgłębimy zasady działania dużych organizacji i poznamy sposoby, które pozwalają skutecznie stać się dostawcą dla korporacji.

Ramowy program spotkania kształtuje się następująco:

Duża skuteczna organizacja czy „nie mam Pana płaszcza i co Pan mi zrobi”?
●Organizacja skuteczna maszyna czy maszynownia nieskuteczna?
●Zachowanie tłumu czyli czynnik ludzki w dużych organizacjach
●A jednak się kręci, brak kół nie przeszkadza aby poruszać się do przodu

Przebijamy corpo-beton jako sprzedawca lub dostawca
●Mapa wpływów i powiązań, jak nie zaplątać się w sieci powiązań
●Czynniki wpływające na decyzje, kompletnie niezrozumiałe procesy
myślowe
●Metody obejścia na gazomierzu

Współpraca z dużymi organizacjami czyli test na cierpliwość
●Jesteś petentem czyli z szablą na czołgi
●Zmiana, innowacja, kreatywność, działanie czyli koronawirusy
dużych przedsiębiorstw
●„Procedury są po to by je łamać” czyli kod dostępu albo „panic mode”

Będzie też czas na pytania i odpowiedzi! Zapraszamy!

 

Tomasz Włastowski
Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na wydziale marketing i zarządzanie. Ukończył również
studium informatyczne im. Śniadeckich z dyplomem informatyka. Wieloletni szef działów handlowych
w takich firmach jak: Hewlett Packard, Fujitsu, Lenovo. Kierownik działu produktów na Polskę i
Europę Środkowowschodnią w HP Enterprise. Laureat nagrody “Manager roku” przyznawanej przez
Harvard Business Review/CRN. Aktualnie Commercial Sales Manager w firmie AMD Inc.

 

 

Ideą powstania spotkań networkingowych Absolwentów Sandlera była integracja środowiska uczestników i absolwentów szkoleń Sandler Training. Doświadczenie pokazało nam, że podczas trwania programów otwartych uczestnicy naszych szkoleń bardzo chętnie dawali sobie rekomendacje, pomagali wzajemnie w biznesie, inspirowali siebie nawzajem.

Po zakończeniu programu wiele znajomości jest kontynuowanych. Do tej pory nie było jednak możliwości poznawania nowych uczestników. By uzupełnić tę lukę zaczęliśmy organizować spotkania networkingowe dedykowane absolwentom, uczestnikom i sympatykom Sandlera.

Szukasz długofalowego networkingu budowanego w przyjaznej atmosferze? Jeśli tak, to zapraszamy Cię na cykliczne spotkania w elitarnym gronie absolwentów szkoleń i programów Sandler Training. Zapewnimy Ci strukturę, która umożliwi każdorazowo nawiązywanie wartościowych kontaktów, które mogą przerodzić się w relacje z nowymi klientami.

O której godzinie?

godz. 10:00 - 12:00

Gdzie?

Online - webinar

Ile kosztuje bilet?

Udział bezpłatny

Zapisy na Spotkanie Absolwentów Sandlera - 2 kwietnia