Skip to main content
Warsaw | Twarowski Posmyk Sales Institute
 

Ta witryna stosuje pliki cookies oraz podobne technologie w celach dostosowania naszych usług do potrzeb internautów oraz optymalizacji działań marketingowych. Istnieje możliwość zmiany ustawienia plików cookies w Twojej przeglądarce internetowej.

Sprzedaż nie zaczyna się od uścisku dłoni klienta. Nie zaczyna się też przy pierwszych słowach rozmowy, gdy dzwonisz umówić spotkanie. Sprzedaż zaczyna się, i niestety zbyt często także kończy, długo, długo przed pierwszym kontaktem z klientem.

Sprzedawca sprzedawcy nie równy

Na co dzień pracujemy ze specjalistami, którzy nie lubią sprzedawać. Muszą to robić, bo wymaga od nich tego sytuacja. Obserwując ich pracę, rozmawiając z nimi, zastanawiamy się, co sprawia, że jedni z nich stoją w miejscu, szybko wypalają się i zmieniają pracę, podczas gdy drudzy mają w sobie ciągle entuzjazm, energię i z tygodnia na tydzień sprzedają po prostu dużo, dużo lepiej.

Od wytłumaczenia powodów tych różnic zaczyna się opis pierwszej zasady Sandlera znajdujący się w książce “Zasady Sandlera. 49 ponadczasowych zasad sprzedaży”. Ta zasada to Zasada Sandlera nr 1 - “Aby zacząć wygrywać, musisz nauczyć się przegrywać”

“Aby zacząć wygrywać, musisz nauczyć się przegrywać”

Czy idąc na spotkanie z klientem, boisz się, że popełnisz jakiś błąd? Przed każdym spotkaniem lub telefonem do klienta próbujesz przygotować się na 200%? Kiedy klient zaskakuje Cię i rozmowa zmierza na tory, których nie zaplanowałeś, tracisz kontrolę, klienta i całą sprzedaż?

Jeżeli sprzedajesz, to doskonale wiesz, że każdego dnia wystawiany jesteś na doświadczanie porażki. Wysłuchiwanie “NIE” z ust klienta. Czasem bezpośrednie, innym razem grzeczne, niewypowiedziane wprost, ale również bolesne. Gdy słyszysz tego samego dnia kilka odmów, idziesz zrezygnowany do kolejnego klienta z obawą przed odrzuceniem wypisaną na twarzy. Jesteś rozbity, próbujesz poradzić sobie z własnymi emocjami, chcesz jak najszybciej zapomnieć o tym przeklętym NIE, które czujesz, że i tak zaraz usłyszysz.

STOP!

Zatrzymaj się! Jak radzić sobie z takim destrukcyjnym myśleniem i jak radzić sobie z porażkami w sprzedaży? Pamiętasz pierwszą zasadę Sandlera? “Aby zacząć wygrywać, musisz nauczyć się przegrywać”. Ale zanim nauczysz się przegrywać, musisz zacząć zauważać swoje porażki.

Po rozmowie z klientem potrzebujesz chłodnej analizy. Zauważenia choć jednej rzeczy, którą możesz poprawić. Dlaczego? Ponieważ sprzedawcy, którzy osiągają świetne efekty, nie boją się popełniać błędów. A gdy je popełnią, potrafią szybko wyciągnąć z nich cenne dla siebie lekcje. “Porażki” traktują jako coś normalnego na swojej drodze. A nawet czekają na nie, ponieważ są one dla nich okazją do poprawy.

Korzyść, której jeszcze nie dostrzegasz

Po każdej rozmowie handlowej zauważ i zapisz jedną, tylko jedną rzecz, którą mogłeś zrobić lepiej. Teraz zapisz alternatywny scenariusz, co zrobisz następnym razem, gdy znajdziesz się w takiej sytuacji. Spójrz, jeżeli po każdej z rozmów wychwycisz TYLKO jeden taki błąd do poprawy, to wyobraź sobie jak zmieni się Twoja sprzedaż po 10, 50 czy 100 rozmowach? Będziesz daleko, daleko z przodu przed resztą sprzedawców, którzy ciągle popełniają te same błędy, a w porażkach nie widzą choćby cienia szansy na zwiększenie swojej sprzedaży. Sam decydujesz, czy porażka to pozytywne doświadczenie, czy rujnujące Cię. Pamiętaj, każdy błąd, kryje za sobą korzyść dla Ciebie, której jeszcze nie widzisz.

Porażka w sprzedaży prowadzi do niesamowitych odkryć

Ciężko w to uwierzyć prawda? Porażka, tego nie przyjmuje się z radością i uśmiechem na twarzy. Co się stanie, gdy stracisz biznes, zaufanie, reputację, klientów, zasięgi? A co jeżeli już jesteś w takiej sytuacji? Jak to wszystko odbudować?

Porażka często prowadzi do niesamowitych odkryć. I nie przypadkowo będzie mówił, o tym Vadym Melnyk podczas swojej prelekcji "Jak stracić 300 tys. złotych i zostać liderem branży w rok?", którą wygłosi w ramach najbliższego spotkania networkingowego Sandler Jam Session 13 grudnia 2018 r.

Przyznasz, chyba, że jeśli ktoś stracił 300 tysięcy złotych i mimo tego, stał się potem liderem branży, to wie coś istotnego o uczeniu się na swoich błędach?

Jeżeli chcesz wiedzieć jak radzić sobie z porażkami w sprzedaży oraz potrzebujesz konkretnego i solidnego know-how w tym temacie popartego studium rzeczywistego przypadku, to kup bilet na najbliższe Sandler Jam Session. Pamiętaj, te cykliczne spotkania, to również świetna okazja do networkingu w elitarnym gronie absolwentów i sympatyków Sandlera oraz do poznania osób, które otworzą Ci nowe możliwości biznesowe.

Dodaj komentarz

Udostępnij ten artykuł::